W dniu 4 października 2018 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu członkowie Legnickiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych świętowali jubileusz 25-lecia działalności stowarzyszenia.
W uroczystościach wzięło udział 34 członków naszej organizacji oraz zaproszeni Goście, w tym Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych Pan Marek Wiśniewski.
Obchody rozpoczęły się w południe od zwiedzania zamku trasą II Wojny Światowej. Przewodnik oprowadził nas po zabytkowych salach i podziemiach zamkowych. Zamek jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Historia zamku Hochbergów wciąż pełna jest tajemnic. W tym miejscu powstać miała kolejna kwatera Hitlera z podziemnym schronem przeciwbombowym. W czasie II wojny światowej mieściła się tu filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W katorżniczej pracy więźniowie drążyli podziemne tunele, które właśnie otwierane są dla zwiedzających. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w historie okresu II wojny opowiadane przez przewodnika ale i też z okresu początku XX w. Podziwialiśmy też pięknie odrestaurowane wnętrza zamkowe. Obejrzeliśmy wspaniałą galerię trójwymiarowych zdjęć stereoskopowych z początku XX wieku odkryte w ostatnich latach w Kanadzie przez wnuczkę kucharza Hochbergów. Zdjęcia obrazują życie mieszkańców na zamku na początku ubiegłego wieku.
Po zwiedzaniu, w pięknej sali zamkowej, odbyły się XII warsztaty zawodowe rzeczoznawców majątkowych. Warsztaty poprowadziła nasza koleżanka z Głogowa Krysia Kwiatkowska-Sieledczyk. Tematem tego spotkania była nurtująca wszystkich wycena strychów. Zaprezentowane zostały dwa operaty szacunkowe, które zostały poddane analizie przez naszych rzeczoznawców.
Następnie, przed uroczystą kolacją, część osób wybrała się na krótki spacer po parku zamkowym, w trakcie którego podziwialiśmy piękną panoramę na okolicę i Zamek Książ. Piękna pogoda pozwalała na dokumentowanie polskiej jesieni w górach.
O godzinie 19:00 rozpoczęły się oficjalne obchody XXV-lecia naszego stowarzyszenia. W „Sali Krzywej” Zamku Książ odbyła się uroczysta kolacja, która rozpoczęła się od przemowy prezes stowarzyszenia Laury Morzewskiej oraz od toastu wzniesionego z tej okazji. Uroczystość prowadziła prezes stowarzyszenia, którą wspierał organizacyjnie cały zarząd.
Przemówienia wygłosili Prezes Honorowy Andrzej Kobes, poprzedni prezes Janina Jaros oraz Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych Pan Marek Wiśniewski.
Kol. Andrzej Kobes wspominał o początkach naszego zawodu, okolicznościach powstawania naszego stowarzyszenia oraz złożył wszystkim życzenia z okazji jubileuszu.
Kol. Janina Jaros opowiedziała o okresie swojego kierowania stowarzyszenia, wskazała na rozpoczęcie prowadzenia warsztatów zawodowych, które są szalenie potrzebne naszym członkom z punktu widzenia wykonywanego zawodu. Odniosła się również do definicji stowarzyszenia jak winno być rozumiane. Złożyła życzenia członkom oraz podziękowania kol. Grażynie Kasjan za kierowanie zespołem ds. warsztatów w naszym stowarzyszeniu.
Prezydent Marek Wiśniewski złożył na ręce prezes stowarzyszenia list gratulacyjny z okazji 25-lecia oraz przekazał pięknie wygrawerowaną z tej okazji statuetkę z logo Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców. Prezes Laura Morzewska przekazała Prezydentowi serdeczne podziękowania za udział w obchodach oraz wsparcie finansowe, jakiego udzielił stowarzyszeniu w związku z organizacją jubileuszu oraz wydaniem pierwszej kroniki naszego stowarzyszenia.
Następnie, wręczona została statuetka „Zasłużony za zasługi dla LSRzM”. Kapituła wyróżnień w 2018 r. tytuł Zasłużony za zasługi dla LSRzM przyznała naszej koleżance Leokadii Lenartowicz, która jest członkiem LSRzM od 1996 r., pracuje na rzecz rozwoju naszego stowarzyszenia, w tym pełniła i pełni nadal funkcję Przewodniczącej Komisji Opiniodawczej LSRzM.
Zarząd przygotował dla członków stowarzyszenia małą niespodziankę. Jest nią pierwsza w naszej historii kronika dokumentująca ostatnie 25 lat z życia stowarzyszenia. Każdy z obecnych na jubileuszu otrzymał taką kronikę wraz z dyplomem z podziękowaniami za wkład w rozwój naszej organizacji zawodowej. Kronika stanowi ciekawe przypomnienie minionych chwil. Pozostałym członkom zostanie wręczona na uroczystym spotkaniu opłatkowym w grudniu 2018 r.
Po wykwintnej kolacji i toastach czekał nas kolejny punkt programu w postaci nocnego zwiedzania zamku. W ciemnościach przemierzaliśmy korytarze i podziemia zamkowe w poszukiwaniu historii oraz duchów Hochbergów. Napotkaliśmy ich kilku, z dwoma nawet się zaprzyjaźniliśmy, czego dowodem jest sesja zdjęciowa, na którą duchy wyraziły zgodę.
Po pełnych emocji chwilach w podziemiach zamkowych wróciliśmy na salę balową, gdzie do późnych godzin trwały rozmowy, tańce i zabawa.
Jeszcze przed północą na salę wniesiono tort z logo naszego stowarzyszenia oraz wyświetlono film z okazji 25-go jubileuszu. Film prezentował historię stowarzyszenia oraz wypowiedzi prezesów i członków stowarzyszania. Były wspomnienia, życzenia oraz zdjęcia archiwalne z minionych szkoleń, uroczystości i wyjazdów.
Wszystkim uczestnikom jeszcze raz składamy podziękowania, że zechcieli poświęcić swój czas i wziąć udział w obchodach, by cieszyć się i wspólnie świętować piękny jubileusz 25-lecia naszego stowarzyszenia.
Laura Morzewska
Prezes LSRzM